EFL700A39 EnFilm™ Rechargeable Battery
Long-life paper-thin batteries from STMicroelectronics to power tomorrow’s tiny tech
Image of STMicroelectronics' EFL700A39 EnFilm™ Rechargeable Solid-State Lithium Thin-Film BatterySTMicroelectronics' has begun limited production of its EnFilm™ advanced rechargeable batteries that are less than 0.25 mm thick. These paper-thin batteries free designers from the constraints of standard battery sizes and are ideal for use in powering the next generation of personal technology and Internet of Things (IoT) devices. At just 220 µm thick and measuring 25.7 mm x 25.7 mm, ST’s EFL700A39 EnFilm™ solid-state lithium thin-film battery is perfectly suited for use in ultra-low-profile devices. Surface-mount terminals allow direct attachment to the circuit board, which simplifies assembly and eliminates wires and connectors. Optional tape-and-reel packaging allows high-speed automated placement.
With 3.9 V nominal voltage and 0.7 mAh capacity, the EFL700A39 can power a wide range of applications. Its lithium technology recharges rapidly from a 4.2 V charging circuit and displays low capacity loss as well as long cycle life allowing some 10 years of use if charged once per day. The EFL700A39 is RoHS compliant and UL certified, satisfies UN tests and criteria for battery transportation, meets IEC 62133 safety specifications, and meets the ISO7816/IEC10373 mechanical and flexibility standards for smart cards. ST is ready to fulfill orders for engineering samples and small production quantities, targeting applications including wireless sensor nodes, RFID tags, smart cards, wearable technology, non-implantable medical monitors, and back-up or storage for energy-harvesting devices.