150208-2000-RB-WB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 192
Unit Price: Fr.1.15000
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 3,751
Unit Price: Fr.1.32000
Datasheet
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 200
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 103
Harwin Inc.
In Stock: 905
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Sullins Connector Solutions
In Stock: 99
Samtec Inc.
In Stock: 150
Samtec Inc.
8 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
150208-2000-RB-WB
DigiKey Part Number
150208-2000-RB-WB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150208-2000-RB-WB
Description
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
150208-2000-RB-WB Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.183" (4.65mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
500VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)