TPL810F33-3TR
DigiKey Part Number
5503-TPL810F33-3TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL810F33-3TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL810F33-3TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL810F33-3TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 180MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
TPL810F33-3TR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 180mA
Series
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
PSRR
75dB ~ 65dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features
Current Limit
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V