MMI-M1RSG10S-IP67
MMI-M1RSG10S-IP67
MMI-M1RSG10S-IP67
DigiKey Part Number
2057-MMI-M1RSG10S-IP67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMI-M1RSG10S-IP67
Description
CONN RCPT FMALE 10P GOLD SLD CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Chrome
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
200V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C