MMI-P1SRG10PGG
MMI-P1SRG10PGG
MMI-P1SRG10PGG
DigiKey Part Number
2057-MMI-P1SRG10PGG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMI-P1SRG10PGG
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polycarbonate (PC)
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Gray
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
4A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
200V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 118°C