LDT960-24
DigiKey Part Number
179-2918-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDT960-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDT960-24 Models
Category
Current - Output (Max)
40A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
960W
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Last Time Buy
Efficiency
90.5%
Input Type
AC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing
AC Voltage - Input
340 ~ 550 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
5.41" L x 3.15" W x 5.00" H (137.5mm x 80.0mm x 127.0mm)
Voltage - Output 1
24V