PSK-S5B-15
DigiKey Part Number
179-PSK-S5B-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S5B-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 330mA 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-S5B-15 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
79%
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Package / Case
26-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension
1.46" L x 0.96" W x 0.71" H (37.0mm x 24.5mm x 18.0mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
330mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
5 W