SWI10B-5-EB-P7
DigiKey Part Number
179-SWI10B-5-EB-P7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI10B-5-EB-P7
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWI10B-5-EB-P7 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.31" L x 0.89" W x 1.61" H (84.2mm x 22.5mm x 41.0mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
10 W