PXMBNI16FBF12ASCPG9
DigiKey Part Number
708-2226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI16FBF12ASCPG9
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXMBNI16FBF12ASCPG9 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
M16-12
Voltage Rating
60V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.197" ~ 0.295" (5.00mm ~ 7.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C