RKC2SJF170SMTR-LFS-top
RKC2SJF170SMTR-LFS-bottom
RKC2SJF170SMTR LFS
DigiKey Part Number
108-RKC2SJF170SMTRLFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-RKC2SJF170SMTRLFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-RKC2SJF170SMTRLFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RKC2SJF170SMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RKC2SJF170SMTR LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
1.70mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
J Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
3.50mm x 2.70mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
500gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.02A @ 12VDC
Switch Travel
0.15mm