CDM7-600LR TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CDM7-600LRTR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CDM7-600LRTR13PBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CDM7-600LRTR13PBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM7-600LR TR13 PBFREE
Description
MOSFET N-CH 600V 7A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 7A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
440 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
580mOhm @ 3.5A, 10V