106BPS035M
DigiKey Part Number
1572-1644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106BPS035M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 23.21Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Bi-Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
46 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
23.21Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C