XB24DZ7PIS-004 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 199
Unit Price: Fr.18.32000
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Trace Surface Mount
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XB24DZ7PIS-004
DigiKey Part Number
602-1903-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24DZ7PIS-004
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 TH SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI, UART
Series
Antenna Type
Integrated, Trace
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
EM3587
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Current - Receiving
31mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
45mA
Protocol
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C