XB24DZ7UIS-004 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Digi
In Stock: 205
Unit Price: Fr.18.32000
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount
Randall Restle interviews Michi Yoneda from Cypress at Embedded World 2018
XB24DZ7UIS-004
DigiKey Part Number
602-1905-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24DZ7UIS-004
Description
RF TXRX MODULE 802.15.4U.FL SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI, UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
EM3587
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Current - Receiving
31mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
45mA
Protocol
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C