DMN2009USS-13
DigiKey Part Number
31-DMN2009USS-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMN2009USS-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMN2009USS-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2009USS-13
Description
MOSFET N-CH 20V 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 12.1A (Ta) 1.4W Surface Mount 8-SO
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1706 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.4W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SO
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 12A, 10V