ZXTP25100CFHTA
DigiKey Part Number
ZXTP25100CFHTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXTP25100CFHCT-ND - Cut Tape (CT)
ZXTP25100CFHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP25100CFHTA
Description
TRANS PNP 100V 1A SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 1 A 180MHz 1.25 W Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXTP25100CFHTA Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 10mA, 2V
Mfr
Power - Max
1.25 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
180MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
220mV @ 100mA, 1A