LDI1117-3.3H
DigiKey Part Number
4878-LDI1117-3.3HTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-LDI1117-3.3HCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-LDI1117-3.3HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDI1117-3.3H
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.35A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.35A SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LDI1117-3.3H Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V