P6SMBJ58CA
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ58CACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ58CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P6SMBJ58CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V