CHSA3920R0020F
DigiKey Part Number
283-CHSA3920R0020FTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-CHSA3920R0020FCT-ND - Cut Tape (CT)
283-CHSA3920R0020FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHSA3920R0020F
Description
RES 0.002 OHM 1% 6W 3920
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 mOhms ±1% 6W Chip Resistor 3920 (1052 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
3920 (1052 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.394" L x 0.205" W (10.00mm x 5.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.049" (1.24mm)