010256B025
DigiKey Part Number
RPC7501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
010256B025
Description
MACH SCREW BINDING SLOTTED #2-56
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
#2-56 Binding Head Machine Screw Slotted Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
010256B025 Models
Category
Drive Type
Slotted
Manufacturer
Essentra Components
Thread Size
#2-56
Series
Head Height
0.093" (2.36mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.250" (6.35mm) 1/4"
Part Status
Active
Length - Overall
0.343" (8.71mm)