M20-9721046
DigiKey Part Number
M20-9721046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9721046
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9721046 Models
Contact Length - Mating
0.276" (7.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length
0.496" (12.60mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.94mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm