M20-9761042
DigiKey Part Number
952-1834-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9761042
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9761042 Models
Contact Length - Mating
0.228" (5.80mm)
Series
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Overall Contact Length
0.452" (11.48mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.94mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm