M20-9971046
DigiKey Part Number
952-2327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9971046
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9971046 Models
Mfr
Contact Length - Mating
0.335" (8.51mm)
Series
Contact Length - Post
0.116" (2.95mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.551" (14.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact