IPB065N10N3GATMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: Fr.2.77313
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: Fr.2.87583
Datasheet
Nexperia USA Inc.
N-Channel 100 V 80A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
PG-T0263-3
IPB065N10N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPB065N10N3GATMA1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB065N10N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4910 pF @ 50 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V