IPF023N08NF2SATMA1
DigiKey Part Number
448-IPF023N08NF2SATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPF023N08NF2SATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPF023N08NF2SATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPF023N08NF2SATMA1
Description
TRENCH 40<-<100V PG-TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 209A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-14
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 139µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
133 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6200 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
PG-TO263-7-14
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3mOhm @ 100A, 10V