IPW60R045CPFKSA1
DigiKey Part Number
448-IPW60R045CPFKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW60R045CPFKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 60A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 60A (Tc) 431W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPW60R045CPFKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
190 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6800 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
431W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V