Image for DBM25SF225 is not available
DBM25SF225
DigiKey Part Number
1003-2934-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBM25SF225
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Stainless Steel
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C