DSEI60-10A
DigiKey Part Number
DSEI60-10A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEI60-10A
Description
DIODE STANDARD 1000V 60A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 60A Through Hole TO-247AD
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 mA @ 1000 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.3 V @ 60 A