DSEP60-06AT-TUB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 341
Unit Price: Fr.11.94000
Datasheet
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Unit Price: Fr.5.82367
Datasheet
Diode 600 V 60A Surface Mount TO-268AA
DSEP60-06AT-TUB
DigiKey Part Number
DSEP60-06AT-TUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEP60-06AT-TUB
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO268AA
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
650 µA @ 600 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.04 V @ 60 A