AX01R060VANBR200 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 0
Unit Price: Fr.12.10000
Datasheet
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
AX01R060VANBR200
DigiKey Part Number
670-AX01R060VANBR200TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-AX01R060VANBR200CT-ND - Cut Tape (CT)
670-AX01R060VANBR200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AX01R060VANBR200
Description
RIGID SIDE B2B CONNECTOR, 60 POS
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AX01R060VANBR200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
8mm ~ 30mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.654" (16.60mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)