FI-SEB20P-HFE-E3000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
JAE Electronics
In Stock: 0
Unit Price: Fr.8.36000
Datasheet
Connector Header Board Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle 20 position 0.049" (1.25mm)
FI-SEB20P-HFE-E3000
DigiKey Part Number
FI-SEB20P-HFE-E3000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-SEB20P-HFE-E3000
Description
CONN HEADER BRD EDGE 20P 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.077" (1.95mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin or Tin-Alloy
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V