SRCN2A16-10P
SRCN2A16-10P
SRCN2A16-10P
DigiKey Part Number
670-1130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRCN2A16-10P
Description
CONN RCPT MALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
16-10
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C