SRCN6A21-18P
DigiKey Part Number
670-1155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRCN6A21-18P
Description
CONN PLUG MALE 18P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Number of Positions
18
Voltage Rating
250VAC, 350VDC
Shell Size - Insert
21-18
Cable Opening
0.551" (14.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C