TX24-60R-12ST-H1E
DigiKey Part Number
670-1399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-60R-12ST-H1E
Description
CONN RCPT 60POS VERT GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
EDA/CAD Models
TX24-60R-12ST-H1E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mated Stacking Heights
18mm, 20mm, 24mm
Height Above Board
0.642" (16.30mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)