ALF80C122DD200
DigiKey Part Number
399-ALF80C122DD200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF80C122DD200
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 181.8mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALF80C122DD200 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.27 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.61 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
111 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
181.8mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C