DGBH15FT
DigiKey Part Number
5073-DGBH15FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGBH15FT
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS R/A
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Mfr
Contact Type
Signal
Packaging
Bag
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Part Status
Active
Termination
Terminal Block
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
3
Voltage Rating
1000VAC, 600VDC