FGG.0B.303.CYCD42
DigiKey Part Number
FGG.0B.303.CYCD42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.303.CYCD42
Description
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.0B.303.CYCD42 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C