03560012Z
03560012Z
03560012Z
DigiKey Part Number
F4941-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03560012Z
Description
FUSE BLOCK CART 250V 15A CHASSIS
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 15 A 600V 12 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
For Use With/Related Products
3AG, 1/4" x 1-1/4" (SFE-20)
Mfr
Fuse Type
Cartridge
Series
Fuseholder Type
Block
Packaging
Bulk
Number of Circuits
12
Part Status
Active
Voltage
Mounting Type
Termination Style
Screw Terminal
Fuse Size
0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
Contact Material
Spring Brass
Current Rating (Amps)
15 A