1206L150THWR
DigiKey Part Number
F3372TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3372CT-ND - Cut Tape (CT)
F3372DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L150THWR
Description
PTC RESET FUSE 8V 1.5A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 1.5 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
EDA/CAD Models
1206L150THWR Models
Category
Time to Trip
300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
8V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.5 A
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
3 A
Current - Max
100 A