SZ1SMA24AT3G
DigiKey Part Number
F11512TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11512CT-ND - Cut Tape (CT)
F11512DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA24AT3G
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
500pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A