ATTINY84V-10SSU
DigiKey Part Number
ATTINY84V-10SSU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY84V-10SSU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 14-SOIC
EDA/CAD Models
ATTINY84V-10SSU Models
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
USI
Supplier Device Package
14-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)