PIC18F26Q35-I/3LW
DigiKey Part Number
150-PIC18F26Q35-I/3LW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F26Q35-I/3LW
Description
64KB FLASH, 4KB RAM, 128 BASIC L
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 19x10b SAR; D/A 1x8b
Speed
64MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)