PIC24FJ256GA704-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24FJ256GA704-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256GA704-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10)
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz