MPL-AL4020-4R7
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL4020-4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL4020-4R7CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL4020-4R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL4020-4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 3.65A 52.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Molded Inductor 3.65 A 52.2mOhm 2-SMD
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
52.2mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
4.2A