NFE61PT102E1H9L
DigiKey Part Number
490-2553-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2553-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2553-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFE61PT102E1H9L
Description
FILTER LC(T) 1000PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LC (T-Type) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 1000pF 2 A 2706 (6816 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NFE61PT102E1H9L Models
Category
Values
C = 1000pF
Manufacturer
Murata Electronics
ESD Protection
No
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Voltage - Rated
50V
Type
Low Pass
Mounting Type
Surface Mount
Filter Order
3rd
Package / Case
2706 (6816 Metric), 3 PC Pad
Technology
LC (T-Type)
Size / Dimension
0.268" L x 0.063" W (6.80mm x 1.60mm)
Number of Channels
1
Height
0.075" (1.90mm)
Current
2 A