NHD-2.4-240320AF-CSXP-T
DigiKey Part Number
757-NHD-2.4-240320AF-CSXP-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.4-240320AF-CSXP-T
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Black TFT - Color Parallel, 8/16-Bit (RGB), SPI 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.4-240320AF-CSXP-T Models
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Viewing Area
50.26mm W x 38.32mm H