UCL0J101MCL1GS
DigiKey Part Number
493-3888-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-3888-1-ND - Cut Tape (CT)
493-3888-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCL0J101MCL1GS
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCL0J101MCL1GS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C