UWF0J221MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9699-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9699-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWF0J221MCL1GS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWF0J221MCL1GS Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
150 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Impedance
800 mOhms
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C