C300K2R0E
DigiKey Part Number
C300K2R0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C300K2R0E
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 10% 300W
Detailed Description
2 Ohms ±10% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 400°C
Resistance
2 Ohms
Size / Dimension
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)
Tolerance
±10%
Power (Watts)
300W