D100K5K0E
DigiKey Part Number
D100K5K0E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D100K5K0E
Description
ADJ PWR RES 5K OHM 100W CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 kOhms 100 W Slide Adjustable Power Resistor Chassis Mount 0.752" OD, 0.500" ID (19.10mm x 12.70mm) 6.500" (165.10mm) Length
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Ohmite
Adjustment Type
Slide
Series
Diameter
0.752" OD, 0.500" ID (19.10mm x 12.70mm)
Packaging
Bulk
Length
6.500" (165.10mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
5 kOhms
Termination
Solder Lug
Power (Watts)
100 W